AMERİKA’DA LİSE EĞİTİMİ ALABİLİR MİYİM?

Amerika’da lise eğitimini birkaç farklı şekilde düşünebilirsiniz.
1. Geçici Süreli yada süresiz oturum izni olan veya Amerikan vatandaşı olanlar
2. Amerikan vatandaşı olmayanların herhangi bir göçmen vizesi ile gelebilecekler yada gelenler
3. Sadece Lise okumak için gelmek isteyen öğrenciler

İlk maddedeki kişiler veya aile fertlerinin lise çağında bireyleri var ise zaten lise eğitimine zorunlu olarak devam etmesi beklenmektedir. Bunun da alternatif yöntemleri (Home School, vs..) bulunmaktadır.

Amerikan vatandaşı olmayan öğrencilerin ise Amerika’daki liselerde 1 dönem veya 1 yıl için eğitim alabilmelerine olanak sağlamaktadır. Amerika liselerinden mezun olmak isteyen öğrenciler özel okullarda 1 sene ve üzeri sürede eğitim alarak bu şansı elde edebilirler. Böyle bir lise eğitimi alacak öğrencilerin birçok avantajı bulunmaktadır. Liseden dünyanın üniversitelerine sadece yüksek not ortalaması ile girebilirler. Üniversite harçlarını çok az ödeyerek eğitimlerine devam edebilirler. Belirli bir süre geçirdikten sonra (genelde 1 sene) in-state  olmanın faydalarından faydalanabilirler. Yada dual programlara katılarak üniversiteden dersler alabilirler.

Dil eğitimi ile daha çok gündemde olan Amerika, lise programlarıyla da dikkat çekmektedir. Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler Amerikan eğitim sistemine liseden dahil olma şansını bu programlar ile bulabilir. Amerika’da değişim programının (Amerika’da devlet liselerinde eğitim) yanı sıra uzun dönem lise okuma imkanı da vardır. Amerika’daki liselerde yıldan fazla okumak isteyen öğrenciler 1 yılın sonunda özel okullara geçmeli veya en baştan özel okula yazılmalıdır. Uluslararası öğrenciler 1 akademik yılı devlet okullarında, 1 seneden fazla özel gündüz okullarına veya özel yatılı okullara gidebilirler.

5-18 yaş aralığında 9.-10.-11. ve 12. Sınıf öğrencilerinin katılabileceği çeşitli okullar bulunmaktadır.

DEVLET OKULLARI: Öğrencilerin J1 vizesi ve F1 vizesi ile eğitim alabilecekleri programdır. Öğrenciler her iki vize türüyle devlet okullarında 1 akademik yılı geçirebilirler. 2. Sene programınıza devam etmek isterseniz özel okullara geçiş yapmanız gerekmektedir.
ÖZEL OKULLAR: Amerika’da lise eğitimi almak için 2. seçeneğiniz F1 vizesi ile katılabileceğiniz özel okul programlarıdır. Kayıt yaptırdığınız özel okulda 1 yıldan fazla eğitim alabilirsiniz. Amerika liselerinden mezun olmak isteyen öğrencilerin birinci seçeneğidir.
YATILI OKULLAR: Amerika’da yatılı okullara F1 türü vize ile gidilebilir. Bu yatılı liseler öğrencilerin okul kültürüne olan uyumlarına da dikkat ederler. Amerika liselerinden mezun olmak isteyen öğrencilerin ikinci seçeneğidir.